"Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu." /Mark Twain/

Witam serdecznie

Witam serdecznie wszystkich, którzy postanowili odwiedzić mojego kolorowego  bloga, bloga w którym postaram się pokazać moje prace wykonane haftem krzyżykowym (ale nie tylko), o czym będę pisać ... pokaże czas, a tymczasem zapraszam serdecznie, rozgośćcie się, czytajcie, oglądajcie i piszcie komentarze. 

wtorek, 12 kwietnia 2011

Czy wiecie, że ...

Dziś czyli 12 kwietnia jest Międzynarodowy Dzień Czekolady. Wynaleziony przez Majów napój bogów otaczany był boskim kultem, a spożywać ją mogli tylko królowie, możni i kapłani.  Jak to dobrze, że dziś możemy korzystać z dobrodziejstw czekolady nie zapominając jednak o jej olbrzymiej wartości energetycznej. Z mojej strony zapraszam do odwiedzenia smacznej stronki Manufaktura czekolady, z której pozwoliłam sobie wykorzystać pyszne zdjęcie.

Czekolada poprawia nastrój: po zjedzeniu czekolady rośnie w mózgu poziom serotoniny i endorfin. Serotonina min. przeciwdziała depresji, a endorfiny poprawiają nastrój i potęgują odczuwanie przyjemności. Czekolada zawiera również duże ilości magnezu, który oprócz innych leczniczych właściowści, podobnie jak serotonina przeciwdziała stresom. Pamiętajmy jednak, że dobroczynne działanie czekolady odczują jedynie osoby sięgające po nią sporadycznie. Ci, którzy jadają ją bardzo często, uodporniają się na jej działanie, więc nie tylko nie odczuwają korzystnego działania magnezu i serotoniny, ale mogą na dodatek cierpieć na migreny i bóle głowy. A więc z umiarem panie, z umiarem... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę zostaw swój ślad...